niedziela, 11 czerwca 2017

hackintosh: Instalacja OS X / macOS na PC #1 - wprowadzenie

   Czy Mac OS X ( lub jak ktoś woli OS X / macOS) na "klasycznym PC" to to samo, co na sprzęcie Apple? Czy OS X na PC jest legalny? Dla czego służy OS X ? Czy i jakie wymagania ma OS X na PC? Jak się zabrać za instalację OS X na PC ? - Te i wiele innych pytań przychodzą nam do głowy, jeśli myślimy o systemie OS X oraz o możliwości instalacji na "klasycznym PC", więc w dzisiejszym poście postaram się na nie odpowiedzieć.

Skoro trafiłeś na ten wpis, sądzę, że wiesz co to jest OS X i jesteś zainteresowany instalacją tego systemu na swoim PC lub laptopie. W takim razie możemy przejść dalej do właściwej treści tego wpisu.

Czy Mac OS X (OS X/macOS) na "klasycznym PC" to to samo co na sprzęcie Apple ?
   Tak naprawdę jest kilka podstawowych różnic pomiędzy sprzętem Apple, a przysłowiowym "klasycznym PC". Każdy komputer, na którym udaje się zainstalować w pełni działającego Mac OS X (OS X), nazywamy hackintosh - nazwa pochodzi od słowa "hack" oraz "mackintosh". Natomiast komputery przenośne typu laptopy nazwać możemy hackbook.

   Podstawowa różnica to sprzęt na jakim uruchamiamy OS X. Jak wiadomo sprzęt applowy pod względem różnorodności użytych komponentów jest ubogi (co ma swoje plusy i minusy). Natomiast, prawdę powiedziawszy, każdy PC to zupełnie inna konfiguracja i tu mogą pojawić się pierwsze problemy oraz schodki - ale o tym później...

   Kolejna różnica polega na ograniczonym dobrze sprzętu, gier czy różnego oprogramowania (choć i tu jest troszkę większe wsparcie niż na Linux, ale znów nie takie jak na Windows) Emigracja z Windows może być troszkę bolesna.

   Ostatnia dla mnie różnica to wydajność gier. Mówię tu z własnego doświadczenia. Za każdym razem, gdy modernizuje swój PC, próbuję uruchomić Counter-Strike: Global Offensive. Jak do tej pory za każdy razem, pomimo dobrej ilości FPS, odczuwam tak zwany lag obrazu- pomimo, że ta gra powinna chodzić bez problemu na OS X.

Czy OS X na PC jest legalny ?
   Legalność OS X na PC to strasznie sprzeczna kwestia. Nie będę się zbytnio tu rozpisywał, gdyż internet w tej tematyce strasznie huczy na każdym kroku. Od siebie mogę tylko powiedzieć i dodać, że tą kwestie może tylko wyjaśnić Apple, składając pozwy sądowe przeciw użytkownikom hackintoschy. Kwestie legalności i jej ocenie pozostawiam wam. Na koniec tematu o legalności z jedynego polskiego forum poświęconego OS X na PC: hamac.pl.

Dla czego OS X ?
   Na to pytanie musi sobie każdy z nas indywidualnie odpowiedzieć. Moim zdaniem jedni sięgają po OS X dla tego, że brakuje im jakiegoś programu na Windows lub Linux. Znów inni sięgają po OS X w formie hackintosh, bo nie stać ich na sprzęt Apple - nie ma co się oszukiwać w tej samej cenie możemy mieć coś o wiele lepszego niż oferuje nam firma z Cupertino lub za o wiele mniejszą cenę mieć to samo. W dodatku możemy zawsze rozbudować naszą platformę. Ostatnia chyba grupa ludzi sięgających po OS X / hackintosh to tak zwani "szpanerzy" ;).

   Mówiąc sam za siebie, ja sięgnąłem po OS X i zrobiłem swojego hack'a dla tego, że miałem już styczność z tym systemem na etapie szkolnej edukacji i spodobał mi się. Tym bardziej chciałem go mieć po przygodzie z iPhone 3GS oraz przy okazji, że jest możliwość zainstalowania go na moim PC.

Czy i jakie wymagania ma OS X na PC ?
   Tak jak każdy system OS X ma szereg swoich wymagań - zwłaszcza jeśli jest mowa o hackintosh'u. Tutaj możemy wymienić podstawowe wymagania - moim zdaniem:

  • Procesor w naszym komputerze musi obsługiwać instrukcję SSE2 minimum - inaczej nie będzie nam działał OS X.
  • Od wersji 10.12 czyli macOS X Sierra procesor w naszym komputerze musi obsługiwać instrukcję SSE4.1 minimum - inaczej nie będzie nam działała Sierra i nowsze wersje macOS X.
  • Im bliżej naszemu komputerowi do konfiguracji danego sprzętu spod loga nadgryzionego jabłuszka, tym lepiej dla nas.
  • Nie uruchomimy OS X na procesorach AMD - owszem jest taka możliwość, ale system będzie już wtedy modyfikowany.
  • Na pewno nie działają karty WiFi Intela z serii 5xxx z resztą jak żadna inna - ja się nie spotkałem z taką, która by działała.
  • Nie uruchomimy systemu na karcie graficznej Intel HD Graphics. Tu proszę nie mylić Intel HD Graphics z np. Intel HD Graphics 4000 - to są dwa różne układy. Na pierwszym nie uruchomimy
  • OS X. ,natomiast na drugim powinien działać bez problemów. Dodatkowo niektóre IHDG są kłopotliwe.
  • Dysk twardy musi posiadać tablice partycji GPT (GUID Partition Tabel). Nie zainstalujemy OS X na MBR (Master Boot Record).
  • OS X nie współpracuje z NTFS. Owszęm, otworzy dysk z tym typem partycji, ale jedynie w trybie odczytu. Co się równa niemożność zapisania niczego na takim nośniku.
  • Problematyczne może być uruchomienie systemu na interfejsie IDE (ATA/PATA), ale jest to możliwe.

   Tutaj należy także wspomnieć, że nie uruchomimy z OS X każdego sprzętu dostępnego na rynku dedykowanego dla Windows czy Linux, ale mamy tutaj nawet spory wybór przy zakupie i przede wszystkim nie jesteśmy skazani jedynie na gadżety Apple.

Jak się zabrać za instalację OS X na PC ?
   Jeśli już zamierzasz wziąć się za instalacje OS X na swoim PC czy laptopie, na sam początek polecam zrobić szczegółową konfigurację swojego sprzętu. Dobry przykład zbierania informacji o swoim sprzęcie mamy na forum: hamac.pl.

   Po zebraniu informacji o naszym sprzęcie wypadało by udać się na przykład na stronę internetową: wiki.osx86project.org, aby sprawdzić czy nasze podzespoły będą współpracować z OS X - niekoniecznie na tej stronie są wszystkie możliwe dostępne konfigurację, ale już jakieś rozeznanie będziemy mieli.

   Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do naszego sprzętu, polecam udać się na forum: hamac.pl spróbować odszukać podobnej lub tej samej konfiguracji jaką mamy - będzie tam napisane czy komuś się udało odpalić OS X i co należy zrobić żeby go uruchomić. Jeśli dana konfiguracja nie występuje, zakładamy nowy temat z naszą konfiguracją i z zapytaniem czy OS X odpali, a na pewno zawsze ktoś nam odpowie.

   Ostatnim krokiem będzie zebranie niezbędnych plików, które przydadzą nam się do dopieszczania naszego OS X, ale o tym innym razem.

Na zakończenie.
Od siebie chciałbym polecić jeszcze kilka ciekawych i przydatnych stron o tematyce OS X na PC:

  • hamac.pl - jedyne polskie forum o OS X na PC.
  • wiki.osx86project.org - swojego rodzaju skarbnica wiedzy o sprzęcie na jakim został uruchomiony OS X. Z dobrego serca użytkownicy, jak im udało się odpalić OS X na swoim PC / laptopie, opisują sprzęt i to co musieli zrobić, żeby wszystko działało.
  • insanelymac.com - bardzo dobre angielskojęzyczne forum o tematyce OS X na PC.
  • hackintoshosx.com - forum, skarbnica kext'ów (sterowników) do OS X.